اینستاگرام

https://www.instagram.com/zabansepahan

https://www.instagram.com/sepahankids
sepahankids@

مدرس زبان خوب

مدرس زبان خوب چه کسی است؟
 
بهترین معلم زبان

آخرین باری که گفتین "فلان استاد حرف نداره" کی بود؟ چه خصوصیاتی از آن مدرس باعث شده در ذهن شما ماندگار بشه؟
 اگر بخواهیم تمام ویژگی های یک مدرس زبان خوب را یک جا بیاوریم، شاید همه در یک  مقاله قابل بیان نباشد چرا که حرفه تدریس به صورت همزمان هم  جنبه های علمی  را در برمیگیره و هم اجتماعی و روانی . از ابعاد عاطفی، جسمی، عملی، سیاسی، رفتاری، تجربی، تاریخی، فرهنگی، معنوی، و شخصی که می‌تواند در ویژگی های یک مدرس زبان خوب موثر باشد نیز نمیشود چشم پوشی کرد.
بدون شک همه انسانها دوست دارند در شغل خود موفق و تاثیرگذار باشند. حرفه تدریس یکی از بهترین و هیجان انگیزترین شغلهای جهان بوده و همینطور می‌تواند جزو مشاغل پر استرس نیز محسوب شود. یک مدرس حرفه ای، مدرسی است که از ابتدا تا پایان، آگاهانه در مورد فرآیند تدریس خود برنامه ریزی وتصمیم گیری می‌کند. یک مدرس همچنین با همه نوع زبان آموزان با اهداف و اخلاقیات مختلف روبرو شده و حتی به فردی هم که نسبت به یادگیری زبان انگلیسی انگیزه و علاقه ای ندارد انگیزه داده و تو را به ادامه راه امیدوار کرده و ارزش هدف را نشان دهد.. این توانایی که آن را می‌توان یک هنر نیز دانست مهترین ویژگی یک مدرس زبان خوب است.

مدرس خوب خود را به روز نگه میدارد.

یک مدرس زبان خوب  باید همواره به روز بوده و در سمینارها و کارگاههای آموزشی برای بروز ماندن و آشنایی با شیوه های جدید آموزش یک زبان خارجی حضور داشته، با کتاب های مختلف آشنا باشد و بتواند بهترین آنها را شناسایی و کشف کند.
داشتن اطلاعات عمومی بالا یکی از مواردی است مدرس خوب را متفاوت میکند. مدرس زبان باید در مورد موضوعات دیگر هم کمی معلومات داشته باشد و اطلاعات او تنها محدود به حیطه ی درس و تدریس نشود. انتظار می رود تمرکز مدرس بیشتر به یادگیری زبان آموزان باشد تا اتمام جدول درسی و رسیدن به برنامه آموزشی موسسه یا آموزشگاه، و مطمئن شود زبان آموزان وقتی از کلاس خارج می شوند به خوبی مطالب آن روز را یاد گرفته باشند.

مدرس خوب از تکنولوژی روز وابزارهای چند رسانه ای استفاده می کند.

زمانی که صحبت از آموزش می شود نباید فقط بر روی کتاب متمرکز شد، بلکه دیدن فیلم، استفاده از اپلیکیشن ها و سایت های آموزشی، اختصاص زمانی به مکالمه و استفاده از واژگان جدید در مکالمه می تواند بسیار تاثیرگذار باشد و برای دانش آموزان نیز جذاب تر است. آموزش کلمات همراه با بازی ها و شیوه های مختلف آموزش غیرمستقیم نیز  از دیگر روش های کار آمد خواهند بود و جنبه هایی از ویژگی های یک مدرس زبان خوب را بارزتر میکند .

مدرس خوب با زبان آموزان گرم و صمیمی است.

 مدرس خوب باید همه زبان آموزان خود را بشناسد و آنها را به اسم کوچک صدا کند تا محیطی دوستانه ایجاد شود طوری که زبان آموز حتی اگر با مشکلی مواجه شد، بتواند آن را با مدرس خود در میان بگذارد و در کلاس به خوبی حضور داشته باشد. اگر زبان آموزان مدرس خود را دوست داشته و با او احساس راحتی و صمیمیت کنند، علاقه ی بیشتر به آن درس پیدا خواهند کرد

مدرس خوب به زبان آموزان اعتماد به نفس می دهد.

شما حتما با زبان آموزان زیادی روبرو شدید که از اشتباهاتشون بخصوص زمان صحبت کردن، می ترسند. مدرس نباید اصلا زبان آموز را به دلیل اشتباه کردن بازخواست کند و یا طوری با او برخورد کند که او جلوی دیگر زبان آموزان خجالت بکشد. بلکه باید مطلب را برای او توضیح بدهد و با مثال یا روشهای دیگر او را متوجه جمله ی درست بکند، یاد آوری کنید که او زبان آموز است و خطا در به کار گیری زبان کاملا طبیعی است و شما آنجا هستید تا کمک کنید آن خطاها رفع شوند. احساس ترس در یادگیری زبان به سرعت باعث دل زدگی زبان آموزان می شود و مدرس می تواند کمک بسیاری در حسی که زبان آموزان به یادگیری زبان پیدا می کنند، داشته باشد. شخصیت آنها مورد احترام است. سعی کنید برای کوچک ترین جمله و کاری که درست و کامل انجام می دهند آنها را تشویق کنید و رضایت خود را از کارشان یا نوشته آنها نشان دهید. دقیق به صحبت ها و نوشته های آنها توجه کنید و اشتباهات آنها را یادداشت کنید.
ضمناً به طور آشکار از زبان آموزانی که توجه بیشتری به درس و قوانین کلاس دارند، قدردانی و تشکر کنید. این کار هم به خود شما هم انرژی زیادی می دهد. و هم ایجاد رقابت می کند

مدرس باید مدیر کلاس خود باشد.

تسلط بر موقعیت و شرایط کار آسانی نیست، یک مدرس زبان خوب باید بتواند کلاس را مدیریت کند و کنترل کاملی بر کلاس داشته باشد. این بدین معناست که مدرس می بایست شرایط را به‌درستی درک و تحلیل کند و همواره به فکر راه حل و بهبود شرایط باشد.
انعطاف پذیری در عین نظم
این مورد آن جمله مواردی است که برقراری تعادل در آن بسیار سخت است، اما انعطاف‌پذیری با بی‌نظمی تفاوت زیادی دارد و این تفاوت تنها در نحوهٔ برخورد و کنترل آن است. در بسیاری از مواقع شما برای خود برنامه‌ای می‌چینید و این برنامه ممکن است در مرحلهٔ اجرایی به مشکلاتی بخورد.
این هنر و مدیریت مدرس است که بتواند هم نظم کاری‌ را رعایت کند و هم بی‌نظمی‌هایی که به دلایل شرایط محیطی یا هر چیز دیگری به وجود آید را نیز به نحوی رفع‌ورجوع کند.
یک مدرس زبان خوب تا حد امکان باید منظم باشد و کلاس را در یک ریتم مناسب جلو ببرد اما بعضی مواقع مشکلات ناخواسته‌ای به وجود می‌آید که باعث به‌هم‌ریختگی برنامه‌ها می‌شود. حال اینکه مدرس زبان با این قضایا چگونه برخورد می‌کند دقیقاً آن چیزی است که او را از بقیه متمایز می‌کند.
به‌صورت کلی تسلط مدرس بر جو کلاس هم یکی از عوامل حرفه‌ای شدن یک مدرس است، یک مدرس اگر بتواند بر کلاس مدیریت خوبی داشته باشد و در یک‌راه منطقی و عقلانی کلاس را کنترل کند می‌تواند به‌سادگی بر زبان‌آموزان تأثیر بگذارد و به محبوبیت خوبی هم بین سایر مدرسین هم زبان آموزان برسد.

 
بازدید : 251 15 ارديبهشت 1399 ساعت 09:33 ق.ظ
TAGS مدرس زبان ، استاد زبان اصفهان ، مدرس آیلتس اصفهان ، بهترین مدرس آیلتس ، مدرس پی تی ای اصفهان ، بهترین مدرس پی تی ای ، مدرس زبان خوب ، بهترین استاد زبان اصفهان
تکنیک‌ های افزایش انگیزه‌ در یادگیری زبان


uese the social media in English Language

اصطلاح هفته
Clear the air
برطرف کردن سوء تفاهم
سخن روز
Life shrinks or expands in proportion to one’s courage. کوتاهی یا بزرگی زندگی هر کس به نسبت شجاعت اوست.