اینستاگرام

https://www.instagram.com/zabansepahan

https://www.instagram.com/sepahankids
sepahankids@

رایتینگ آیلتس؛ آکادمیک و جنرال

یکی از مهمترین و در بعضی مواقع دشوارترین بخش های آزمون آیلتس، رایتینگ آیلتس  است. آزمون آیلتس در دو فرمت آکادمیک (Academic) و آیلتس جنرال (General) برگزار می شود. در هر دوی این فرمت ها دو رایتینگ خواهید داشت. رایتینگ اولی را Task 1 و  رایتینگ دومی را Task 2 می نامند. اگر بخواهیم به درستی رایتینگ آیلتس را طبقه بندی کنیم باید هر کدام از فرمت های آیلتس آکادمیک و جنرال را بطور جداگانه بررسی کنیم. در این مقاله حاضر  رایتینگ در آیلتس آکادمیک را شرح می دهم.


رایتینگ آیلتس آکادمیک

همانطور که در توضیح بالا آمده است، در آیلتس آکادمیک شما دو نوع رایتینگ خواهید داشت:
Task 1  &  Task 2

در رایتینگ Task 1 باید اطلاعات ارائه شده در یک نمودار را گزارش کنید، حداقل تعداد کلمات برای این قسمت 150 کلمه است.
در Task 2  هم باید در مورد موضوعی که به شما داده شده حداقل ۲۵۰ کلمه بنویسید.

در ادامه من ابتدا رایتینگ Task 1 را معرفی می کنم و سپس به سراغ رایتینگ Task 2 می روم و در مورد انواع سوال هایی که ممکن است با آنها رو برو شوید توضیح می دهم.

رایتینگ Task 1 آیلتس آکادمیک
در Task 1 رایتینگ آیلتس آکادمیک، شما باید اطلاعاتی را که در یک یا چند منبع اطلاعاتی (مثل نمودار، عکس و جدول) نشان می دهند، در حداقل ۱۵۰ کلمه خلاصه کنید. این منابع اطلاعاتی انواع مختلفی خواهند داشت که برای گرفتن نمره بالا در رایتینگ آیلتس آکادمیک حتماً باید با همه این انواع منابع اطلاعاتی آشنا باشید.
در مجموع می توان منابع اطلاعاتی یا همان نمودار هایی که ممکن است در رایتینگ Task 1 آیلتس آکادمیک ببینید را می توان به ۶ دسته کلی تقسیم کرد:

  1. نمودار خطی  Line Graph
  2. نمودار دایره ای Pie Chart
  3. نمودار میله ای Bar Chart
  4. جدول  Table
  5. فرایند Process
  6. مقایسه Comparison
در ادامه هر کدام از این نمودار ها را با یک مثال بررسی می کنیم.

۱- نمودار خطی یا Line Graph
نمودار خطی، همانطور که از اسمش مشخص است، نموداری است که در آن یک یا چند خط روند تغییرات یک یا چند متغیر را نشان می دهند.
برای آنکه مطمین شوید سازماندهی صحیحی بر روی داده ها داشته اید و پاسخ منسجمی ارائه می دهید می بایست تمامی داده ها را با هم و در یک گروه در نظر بگیرید .برای انجام این کار می بایست به شباهت ها و تفاوت ها توجه داشته باشید .زمانیکه در ابتدا نمودار را برای  task 1  آزمون آیلتس تحلیل می کنید، می بایست تصمیم بگیرید چگونه می توانید بطور منطقی داده ها را باهم ارتباط دهید و یا اگر امکان ارتباط نیست این موضوع را نیز مشخص سازید.

۲- نمودار دایره ای Pie Chart

در این نوع نمودار اطلاعات با استفاده از یک دایره که به بخش های مختلف تقسیم شده نشان داده می شوند.  هرچه بخشی دارای سایز و عدد یا میزان مشخصی است هر چقدر بخش مورد نظر یک آیتم بزرگتر باشد، مقدار آن نسبت به سایرین بیشتر خواهد بود. هر یک از این بخش ها ممکن داست با یک عدد یا یک درصد مشخص شوند.


۳- نمودار میله ای Bar Chart

نمودار میله ای هم یکی دیگر از نمودار های رایج در رایتینگ تسک یک آیلتس آکادمیک است. اطلاعات این نمودار با استفاده از چند میله نمایش داده می شوند. محور افقی در نمودار bar chart ممکن است زمان را نشان بدهد و یا ممکن است آیتم های مختلف را نشان بدهد. توضیحات هر آیتم حتما در کنار محور نوشته شده است. برای مقایسه شباهتها و تفاوتها حتما به محور های افقی و عمودی توجه کنید.


۴- جدول  Table

گاهی هم اطلاعات داده شده در Task 1 رایتینگ آکادمیک به صورت جدول ارائه می شوند. در این جدول ها باید حواستان را جمع کنید چون یک سطر یا یک ستون از هر جدول ممکن است متغیر های متفاوتی را نشان بدهد.


۵- فرایند Process

در چهار نوع قبلی منابع اطلاعاتی Task 1 رایتینگ آکادمیک، تعدادی عدد و روند افزایشی و کاهشی به شما داده می شد. اگر منبع اطلاعاتی شما از نوع فرایند یا process باشد، دیگر تقریباً چندان خبری از اعداد و ارقام نیست !
سوال های فرایند را می توان به دو دسته طبقه بندی کرد: دسته اول فرایند های یک طرفه هستند، یعنی فرایند های که از یک نقطه شروع می شوند و در یک نقطه دیگر به پایان می رسند. اما دسته دوم از سوال های فرایند سوال هایی هستند که یک چرخه را نشان می دهند. به عنوان مثال چرخه زندگی یک قورباغه را در شکل زیر ببینید. ابتدا قورباغه بالغ تخم گذاری می کند و بعد از طی ۹ مرحله، این تخم ها به یک قورباغه بالغ تبدیل می شوند و همین مراحل دوباره تکرار می شود.
۶مقایسه Comparison

ششمین و آخرین نوع سوال در رایتینگ Task 1 آیلتس آکادمیک مقایسه یا comparison است. در این نوع سوال ها اغلب مواقع شما باید دو تصویر را با هم مقایسه کنید و تغییرات به وجود آمده را گزارش کنید. مثلا ممکن است سوال تصویر یک جزیره را در دو سال ۱۹۵۰ و ۲۰۰۰ به شما بدهد و از شما بخواهد تغییرات بوجود آمده از سال ۱۹۵۰ تا ۲۰۰۰ را گزارش کنید. یا مثلاً تغییرات بوجود آمده در دکوراسیون یک خانه...

این ها شش نوع سوالی هستند که ممکن است در آزمون آیلتس با آنها برخورد کنید. البته دقت کنید که هر سوال تسک ۱ در رایتینگ آیلتس آکادمیک ممکن است ترکیبی از دو یا چند تا از این نمودار ها را در خود داشته باشد. پس، علاوه بر اینکه باید خودتان را برای تشریح اطلاعات موجود در هر کدام از این نمودار ها آماده کنید، باید همچنین بتوانید به خوبی اطلاعات موجود در چند نمودار را با هم ترکیب کنید.

بازدید : 343 10 بهمن 1398 ساعت 08:06 ق.ظ
TAGS آزمون آیلتس ، آزمون pte ، آزمون IELTS ، رایتینگ آیلتس ، رایتینگ آکادمیک ، رایتینگ جنرال ، آموزشگاه سپاهان ، موسسه سپاهان ، بهترین آموزشگاه اصفهان ، بهترین آموزشگاه زبان ، بهترین استاد زبان اصفهان ، کرونا ، ویروس_کرونا ، پی_تی_ای ، رایتینگ ، رایتینگ PTE ، اسپیکینگ ، موسسه_زبان_سپاهان ، زبان_اصفهان ، آنلاین_زبان ، کمپ_نوروزی_آیلتس ، کمپ_نوروزی_پی_تی_ای
تکنیک‌ های افزایش انگیزه‌ در یادگیری زبان


uese the social media in English Language

اصطلاح هفته
Clear the air
برطرف کردن سوء تفاهم
سخن روز
Life shrinks or expands in proportion to one’s courage. کوتاهی یا بزرگی زندگی هر کس به نسبت شجاعت اوست.